گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > تاکید بر گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه تهران و دهلی/ ضرورت عملیاتی کردن توافق ها در خصوص توسعه بندر چابهار


  چاپ        ارسال به دوست

در دیدار عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران با نیتین گادکاری وزیر حمل و نقل و کشتیرانی هند در دهلی نو، دو کشور بر گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه تاکید کردند.

تاکید بر گسترش هر چه بیشتر روابط دوجانبه تهران و دهلی/ ضرورت عملیاتی کردن توافق ها در خصوص توسعه بندر چابهار

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به نقل از ایرنا، آخوندی به دعوت رسمی گادکاری به مدت دو روز به دهلی نو سفر کرده است.

این سفر به منظور تقویت همکاری های راهبردی میان دو کشور در حوزه حمل و نقل و همچنین تقدیم دعوت نامه رسمی حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به نارندرا مودی نخست وزیر هند برای شرکت در نشست همکاری های آسیا انجام شد.

در دیدار آخوندی با همتای هندی خود در مورد مهمترین حوزه های همکاری از جمله ضرورت عملیاتی کردن توافق های دو کشور در خصوص توسعه بندر چابهار و حل و فصل کلیه مسائل و مشکلات تکنیکی آنها ظرف یک تا سه ماه آینده و همچنین ضرورت زمینه سازی توسعه همکاری های اقتصادی از طریق روان سازی روابط بانکی و ارائه طرح و مکانیسم های کار آسان با روپیه و ریال میان دو کشور مذاکره شد.

همچنین قرار شد دو کشور در طول یک ماه تمام این ساز و کارها را با یکدیگر مبادله کنند. طرف هندی متعهد شد تا با تمام نهادهای تجاری و اقتصادی هند مذاکراتی را انجام دهد و تمام مسائل تکنیکی به خصوص در حوزه بانکی را که بر سر راه توسعه همکاری ها و حمل و نقل قرار دارند، برطرف کند.

در ترکیب هیات همراه وزیر راه و شهر سازی ایران، آقای بهادری نماینده مجلس شورای اسلامی، مدیران شرکت راه آهن و سازمان بنادر و دریا نوردی، مدیر بین الملل وزارت راه و نمایندگانی از سفارت ایران در هند و وزارت خارجه حضور داشتند.

نظر به آنکه ایران قراردادهای مهمی با بخش راه آهن هند امضا کرده است، اعضای هیات ایرانی در مورد خرید تجهیزات، سوزن و لکوموتیو از هند مذاکرات جداگانه ای را با همتایان هندی خود انجام خواهند داد.

در این دیدار وزیر هندی موافقت کرد که تمام مسائل مربوط به راه آهن را با وزیر راه آهن هند مطرح و نتیجه آن را به ایران اعلام کند.

گادکاری در ارتباط با نقطه ثقل گفت و گو ها گفت: هر دو کشور دارای موقعیت بسیار خوبی برای اتصال به سایر مناطق تجاری و مصرفی دنیا هستند. هند یک قطب مهم در شرق آسیا و یک اقتصاد مهم در جنوب آسیا می باشد و از طریق ایران به راحتی می تواند به مناطق آسیای میانه، روسیه و اروپا متصل شود. جایگاه بندر چابهار بسیار راهبردی است و می تواند هند را به افغانستان متصل کند. بنابراین مهمترین محور گفت و گو های آخوندی با گادکاری را عملیاتی کردن توافقات در حوزه بندر چابهار و استفاده از کریدور های ترانزیتی عبوری از ایران تشکیل داد.

طرفین در طول این دیدار با ذکر این نکته که مهم ترین جنبه این دیدارها اعلام اراده سیاسی دو کشور برای ادامه روابط می باشد، تاکید کردند که مشکلات تکنیکی را هر چه زودتر مرتفع خواهند کرد.

 

http://news.mrud.ir/news/58248/%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C% 


١٢:٥٤ - 1397/06/21    /    شماره : ٥٣٤٦٧٩    /    تعداد نمایش : ٥٩خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران