گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > دکتر عراقچی: هند مصمم به حفظ برجام است


  چاپ        ارسال به دوست

سفر دکتر عراقچی به هندوستان

دکتر عراقچی: هند مصمم به حفظ برجام است

دکتر عراقچی در روز دوشنبه 25 تیر 97 در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در هند، هدف اصلی سفر خود به پایتخت هند را شرکت در دور پانزدهم گفت و گو های سیاسی هند و ایران عنوان کرد.
وی با اشاره به اینکه گفت و گو ها در سطح معاونین وزرای امور خارجه دو کشور برگزار شد، گفت: این گفت وگوها از چند سال گذشته تاکنون به صورت مستمر برگزار شده است و جنبه مشورتی دارد و در آن در خصوص روابط دو کشور در زمینه اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، کنسولی و مسائل بین المللی و منطقه ای مورد بررسی قرار می گیرد. به گفته دکتر عراقچی، دور گذشته این مذاکرات در تهران برگزار شده بود.
وی در ادامه سخنان خود به محورهای اصلی مذاکرات خود با مقامات هندی اشاره کرده و افزود: با توجه به اقدام اخیر آمریکا در خروج از توافق هسته ای با ایران و تاثیر آن بر روابط هند و ایران، مساله برجام یکی از اصلی ترین مسائل مورد مذاکره بود. هند یکی از بزرگ ترین خریداران نفت ایران است و طبیعتا نیازهای کشور هند و خواست دولت ایران به گونه ای است که تجارت نفت میان دو کشور باید ادامه پیدا کند.
معاون وزیر امور خارجه ایران ادامه داد: ایران یکی از تامین کنندگان قابل اعتماد نفت برای مشتریان خود از جمله هند بوده و سیاست جمهوری اسلامی ایران ادامه این مسیر است و دولت هند نیز تمایل بسیار زیادی دارد که به خرید نفت از ایران ادامه دهد. به دلیل تحریم های آمریکا مشکلاتی بر سر تجارت نفت هند و ایران پیش آمده است که در دیدار امروز به طور مفصل در خصوص راه حل های این مشکلات از جمله فروش نفت، انتقال نفت، مساله نفت کش ها، بیمه محموله های نفتی و همچنین در خصوص بازگشت درآمد نفتی به جمهوری اسلامی ایران گفت و گو شد.
دکتر عراقچی توضیح داد: ما همزمان مذاکرات مشابهی را با سایر کشور ها از جمله اروپا، چین و روسیه پیش می بریم و امیدواریم در یک مجموعه کلان به نتیجه ای برسیم که هم همکاری با ایران ادامه پیدا کند و هم خواسته هایی که ایران از برجام در خصوص رفع تحریم ها به ویژه در موضوع نفت و بانکی و انجام دریافت ها و پرداخت های مالی داردنیز محقق شود.
وی تاکید کرد: مذاکرات ما با همه کشورهایی که ایران با آنها رابطه دارد به خصوص سه کشور اروپایی، اتحادیه اروپا، روسیه، چین که اعضای برجام هستند و هند ادامه دارد.
مذاکره کننده ارشد تیم هسته ایران همچنین در ارتباط با دستاوردهای مذاکرات خود با مقامات هندی گفت: به نظر من امروز در دیدار با مقامات هندی موضوعات خوبی در فضایی دوستانه مطرح و گفت و گو در خصوص ایده ها بسیار صریح و روشن و سازنده انجام شد. احساس ما این است که دولت هند در حفظ برجام جدی است همانطور که کشورهای اروپایی ، چین و روسیه برای حفظ این توافق نامه جدی هستند. مهم این است که ما به نتایجی که منافع ملی ایران را تامین کنند دست یابیم.
وی تصریح کرد: در این دیدار غیر از برجام در خصوص مسائل دیگر در روابط دو کشور از جمله توسعه بندر چابهار و راه آهن چابهار به زاهدان که به کمک هندی ها در حال توسعه است گفت و گو شد، خوشبختانه مشکلات عمده ای میان دو کشور از این جهت وجود ندارد و تنها مشکلات از سوی یک کشور سوم یعنی آمریکا است. هند و ایران همواره دارای روابط خوبی بوده اند و این روند ادامه خواهد داشت.
معاون وزیر امور خارجه کشورمان در ارتباط با سایر مسائل مورد گفت و گو در دهلی نو گفت: در مورد مسائل منطقه به ویژه افغانستان گفت و گو شد. هند و ایران در مورد افغانستان دارای منافع و همچنین نگرانی های مشترک هستند و مساله قدرت گرفتن گروه تروریستی داعش در افغانستان یک نگرانی مشترک است. من همینطور با ام جی اکبر وزیر مشاور دولت هند در امور خارجه دیدار خوبی داشتم که در آن در خصوص برجام، رفتار آمریکا، مسائل نفتی و بانکی تبادل نظر خوبی انجام شد. ایران نسبت به اراده و جدیت دوستان هندی خود کاملا اطمینان دارد.
دکتر عراقچی در ارتباط با آخرین برنامه سفر یکروزه خود به دهلی نو گفت: من همچنین در بنیاد تحقیقاتی آبزرور ( او ار اف) هند در میزگردی با شرکت کارشناسان، تحلیل گران و مقامات وزارت امور خارجه هند شرکت کردم. در این جلسه در مورد برجام، رفتار آمریکا، مسائل منطقه ای در خلیج فارس، مساله افغانستان و همچنین چگونگی پیشبرد روابط با وجود تحریم ها گفت و گو شد. در مجموع مصاحبه ها و مذاکرات خوبی انجام شد چون نیاز داریم که با شرکای اصلی خود ارتباطات مستقیم و مستمر داشته باشیم تا با تحریم های آمریکا مقابله کنیم.
وی توضیح داد: مسلما همه کشورهایی که با ایران همکاری می کنند واقعا برای حفظ برجام مصمم هستند و بر اینکه باید راه هایی پیدا کرد تا منافع ایران بر اساس برجام تامین شود تاکید می کنند که این انزوای آمریکا را نشان می دهد. باید تلاش کرد تا بدون مواجه با فشار های آمریکا، کشور ها بتوانند با ایران همکاری بکنند و این امر کاملا امکان پذیر است.
دکتر عراقچی در خصوص مهمترین دستاورد سفر خود به هند گفت: در روابط دیپلماتیک ارتباطات باید مستمر باشد و نکته مهم نیز همین است که روابط ما با هند دائمی و مستمر است و به همین دلیل است که ما دارای یک رابطه خوب با هند هستیم. این گفت و گو ها موتور محرکه روابط دو کشور است که مدام باید انجام شود تا طرفین از مواضع یکدیگر مطلع باشند. روابط هند و ایران تاریخی و تمدنی است، و اکنون نیز عوامل اقتصادی به روابط دو کشور اضافه شده و دو کشور سعی خواهند کرد روابط خود را به بهترین شکل ادامه دهند.

 


٠٩:١٩ - 1397/05/16    /    شماره : ٥٢٩١٨٤    /    تعداد نمایش : ٧٤خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران