گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > حضور مهندس زنگنه در هند بمنظور شرکت در شانزدهمین اجلاس بین المللی انرژی


  چاپ        ارسال به دوست

سفر وزیر نفت ایران به هندوستان

حضور مهندس زنگنه در هند بمنظور شرکت در شانزدهمین اجلاس بین المللی انرژی

شانزدهمین اجلاس بین المللی انرژی از تاریخ 22 تا 23 فروردین 1397( 10 تا 12 آوریل 2018) با حضور نمایندگانی از 72 کشور دنیا مشتمل بر 40 وزیر در شهر دهلی نو برگزار گردید. وزیر محترم نفت کشورمان مهندی بیژن نامدار زنگنه که تعدادی از اعضای مجلس (دکتر گلمرادی و یوسفیان) و دکتر کاظم پور نماینده ایران در سازمان اوپک و تعدادی از کارشناسان ارشد وزارت نفت ایشان را همراهی می کردند در روز اول این اجلاس شرکت و ضمن حضور در مراسم افتتاحیه اجلاس که با حضور نخست وزیر هند نارندرا مودی برگزار شد،  در نشست پرسش و پاسخ با موضوع «تحولات جهانی: آینده امنیت جهانی انرژی- در جستجوی عوامل توازن جدید» حاضر و به پرسشهای مطرح شده در آن پاسخ گفت.

وزیر نفت در بخشی از صحبتهای خود گفت: « بازار نفت باید غیر سیاسی باشد و به گاز نیز در بازار های جهانی اهمیت داده شود. سیاسی شدن بازار نفت سبب آسیب به مصرف کنندگان و همچنین تولید کنندگان نفت خواهد شد چون این بازار، یک مجموعه به هم پیوسته است و آسیب به یک کشور سبب آسیب به سایر کشورها خواهد شد.»

مباحث اصلی صورت گرفته در این اجلاس بین المللی انرژی درباره آینده امنیت جهانی انرژی، تغییرات بازار جهانی، سیاست‌های انتقالی و فناوری‌های نو بود که بر ثبات و آینده سرمایه‌گذاری و الگوهای تجاری در بخش انرژی تاثیر می‌گذارند.

مجمع بین‌المللی انرژی (International Energy Forum)، ه بزرگ‌ترین محل گردهمایی وزیران انرژی کشورهاست که اغلب اعضای آن را کشورهای تامین کننده و تقاضا کننده نقت تشکیل می دهند، بطوریکه ۹۰درصد عرضه و تقاضای نفت و گاز جهانی در کشورهای عضو مجمع بین‌المللی انرژی انجام می‌شود.

این اجلاس هر دو سال یکبار برگزار می شود و تاکنون در کشورهای الجزایر(2016)، روسیه(2014)، کویت(2012)، مکزیک (2010)، ایتالیا(2008)، قطر(2006)، هلند(2004)، ژاپن(2002)، عربستان(2000)، آفریقای جنوبی(1998)، هند(گوا)(1996)، ونزوئلا(1995)، اسپانیا(1994)، نروژ(1992) و فرانسه(1991) برگزار شده است که در چارچوب آن مذاکرات غیررسمی بین کشورهای تولیدکننده و مصرف‌کننده نفت و گاز درباره مسائل تأثیرگذار بر کل بازار جهانی انرژی صورت می پذیرد.

این اجلاس روز پنجشنبه پس از برگزاری چهار نشست تخصصی در موضوعات مورد اشاره فوق و نیز جلسات فرعی، با سخنرانی پایانی وزیر امور خارجه هند خانم سوشما سواراج و قرائت بیانیه اجلاس به کار خود پایان داد و قرار است اجلاس بعدی در چین به هنوان میزبان و مراکش به عنوان (co-host)در سال 2020 برگزار شود.

وزیر نفت کشورمان پس از شرکت در برنامه ها و انجام ملاقات مورد نظر چهارشنبه عصر دهلی را به مقصد عمان ترک تا در مسقط با همتای عمانی خود دیدار کند.


١٠:١٣ - 1397/01/27    /    شماره : ٥١٠١٤٢    /    تعداد نمایش : ١٧١خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران