گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
پاسخ 9

در پاسخ به چند مقاله روزنامه پایونیر در باره برنامه هسته ای کشورمان، مطلب ذیل از سوی نمایندگی تهیه و ارسال شد که روز دوشنبه مورخ 7/9/1390 با عنوان "طبق فتوای رهبر عالی ایران، ساخت بمب هسته ای حرام است" در صفحه سردبیری این روزنامه چاپ شد.

اخیراً چند مقاله در باره ایران در روزنامه شما (پایونیر) چاپ شد که عبارتند از: "بمبی که همه ما را می ترساند" به قلم کانچان گوپتا در تاریخ 19 نوامبر، سرمقاله "ایران منزوی شد" در تاریخ 21 نوامبر و "تأسیسات هسته ای ایران تحت نظر می باشد" به قلم جورج جان در تاریخ 22 نوامبر. با توجه به یکسان بودن محتوای این مقالات، پاسخ مشترکی به شرح ذیل برای آنها تهیه شده است.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود نتوانسته است ثابت کند که برنامه هسته ای ایران به سمت مقاصد نظامی منحرف شده و همه چیز را صرفاً به صورت حدس و گمان مطرح کرده است. در حالیکه حتی مدیرکل آژانس در گزارش خود هیچ چیز را با اطمینان بیان نمی کند، روزنامه پایونیر یک گام فراتر رفته و گفته است که دیگر هیچ شکی در باره ابعاد نظامی برنامه هسته ایران وجود ندارد. در گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی موضوعاتی مطرح شده که پاسخ آنها قبلاً داده شده است و به گفته برخی کارشناسان هندی، این گزارش موضوع هسته ای ایران را نبش قبر کرده است.

ایران معاهده عدم اشاعه هسته ای (NPT) را امضاء کرده و متعهد به اجرای صادقانه آن است. کلیه فعالیت های هسته ای ایران در چارچوب مقررات این معاهده و تحت نظارت کامل آژانس بین المللی انرژی اتمی است. دوربین های آژانس در تأسیسات هسته ای ایران نصب و در طول 365 روز سال به صورت 24 ساعته در حال فیلمبرداری از کلیه فعالیت های این تأسیسات می باشند. موادی که در این تأسیسات تولید می شود توسط آژانس مهر و موم می شود. آژانس در طول هشت سال گذشته با 4000 فرد-ساعت بازرسی، شدید ترین بازرسی ها را از تأسیسات هسته ای ایران انجام داده است. آیا چنین کاری در هیچ کشور دیگر دنیا صورت گرفته است؟ آیا رژیم اسرائیل حاضر است حتی ذره ای از این کار را انجام دهد.

به علاوه، ایران در زمینه عدم ساخت سلاح هسته ای دارای تعهد و التزام مضاعف و مهم تری نیز می باشد که کشورهای دیگر دنیا فاقد آن هستند. این تعهد اضافی عبارت است از فتوای  آیت الله خامنه ای، رهبر عالی ایران، در مورد حرام بودن ساخت سلاح اتمی. فتوای حرام،  سخت ترین و شدیدترین ممنوعیت در اسلام است و تقدس و حرمت آن برای مسلمانان حتی بیشتر از قوانین عادی ملی و بین المللی است. بدین ترتیب، ایران در کل دنیا در التزام به عدم ساخت سلاح هسته ای بی نظیر و پیشگام است. هیچ رهبر دینی دیگری در جهان چنین فتوای مترقی و پیشروی صادر نکرده است.

رفتار غیر منطقی، غیر شفاف، جهت دار، دوگانه و گزینشی قدرت های زورگو در سازمان های بین المللی به جایگاه و کارآمدی این سازمان ها آسیب می زند. این قدرت ها با اعمال نفوذ سیاسی و مالی خود مانع از انجام وظایف عادی و تخصصی سازمان های بین المللی می شوند و کشورهای دنیا را نسبت به کارآمدی این نهادها مأیوس و ناامید می کنند.

حسن رحیمی مجد
بخش دیپلماسی عمومی 
سفارت جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو
4 آذر 1390

http://www.dailypioneer.com/pioneer-news/letters-to-editor/23548-iranian-fatwa-prohibits-nuclear-bomb.html

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران