گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
پاسخ 3

مقاله "رابطه ما به خاطر نفت خدشه دار نخواهد شد: روابط ایران و هند مانند همیشه قوی و مستحکم است و تحت تأثیر مداخله هیچ کشور ثالثی قرار نخواهد گرفت"  به قلم آقای رضا علایی، معاون سفارت جمهوری اسلامی ایران در هند، در صفحه سردبیری روزنامه هندوستان تایمز. این مطلب، پاسخ نمایندگی به مقاله ای است که با عنوان "ایران شایسته اعتماد نیست: هند با خرید نفت از ایران به تروریسم دامن می زند"  به قلم "آوی جوریسچ"  در صفحه سردبیری شماره 13 آوریل (24 فروردین 1390) روزنامه هندوستان تایمز چاپ شده بود.

آوی جوریتش، مقام سابق وزارت خزانه داری آمریکا، در مقاله خود (با عنوان "ایران شایسته اعتماد نیست" در شماره مورخ 13 آوریل 2011 روزنامه هندوستان تایمز) که در آن به دولت هند توصیه می کند از ایران نفت نخرد، عمداً تلاش کرده است تا حقایق را بپوشاند و مخفی کند.  نویسنده مقاله عمداً این واقعیت را پنهان کرده است که فروش نفت ایران تحت هیچ نوع تحریم بین المللی نیست. حتی بانک تجارتی ایران و اروپا نیز تحت تحریم شورای امنیت سازمان ملل نیست. اتحادیه اروپا و آلمان نیز این بانک را تحریم نکرده اند. به همین خاطر بود که آلمان مکانیسم پرداخت پول نفت ایران را پذیرفت. هند نیز این بانک را تحریم نکرده است. در غیر اینصورت، پرداخت پول نفت از طریق این بانک را نمی پذیرفت. تنها آمریکا این بانک را به غلط و به ناحق در فهرست سیاه قرار داده است.

جوریسچ در مقاله خود نوشت که ایران پول نفت را برای سرکوب مردم خود و تسهیل تروریسم می خواهد. این موضوع نادرست است. ایران دموکراتیک ترین کشور منطقه است، قطعاً بیش از بسیاری از رژیم های منطقه که واشنگتن از آنها حمایت می کند. در واقع، دولت ایران این پول را برای اجراء برنامه های مردمی و توسعه ای مختلف خود نیاز دارد.

نویسنده مقاله ظاهراً کارشناس مبارزه با تروریسم است و از اینرو، گمان می کنم می داند که ایران خود قربانی تروریسم است. ما از سابقه و عملکرد آمریکا نیز مطلعیم: اسامه بن لادن و آمریکا دوست یکدیگرند و گزارش هایی وجود دارد که آمریکا توطئه 11 سپتامبر را خودش طراحی کرد. ایران همواره گفته است که واژه تروریسم باید تعریف شود و با تروریسم و تروریست به صورت گزینشی برخورد نشود.

نویسنده به غلط گفته است که روابط سنتی ایران و هند حول تجارت دوجانبه شکل گرفته است. این موضوع درست نیست: رابطه هند و ایران مبتنی بر فرهنگ و ارزش های مشترک است و تجارت بخش کوچکی از این روابط است.

جوریسچ در مقاله خود می نویسد: "واشنگتن، دهلی نو را تحت فشار قرار داد و معاملات بین ایران و هند متوقف شد". اما دولت هند هر گونه فشار خارجی را رد کرده و دولت ایران نیز این گفته دولت هند را پذیرفته است.

نویسنده مقاله تصمیم هند برای خرید نفت از ایران را مایه تعجب و غیر قابل درک دانسته است. آیا وی منافع هند را بهتر از دولت این کشور تشخیص می دهد؟

نویسنده مقاله پیش از آنکه در باره عملکرد حقوق بشری ایران صحبت کند، باید آخرین گزارش عفو بین الملل در باره وضعیت حقوق بشر در آمریکا را مطالعه کند و رفتار این کشور در گوانتانامو را ببیند. کشتار مردم بیگناه در عراق و افغانستان توسط نیروهای آمریکا یک جنایت جنگی است.

این مقاله با وقاحت شرکت های هندی را در استفاده از مکانیسم بانک مرکزی آلمان/بانک تجارتی ایران و اروپا برای معامله با ایران تهدید کرده و گفته است که ممکن است دسترسی خود به بازارهای آمریکا و اروپا را از دست بدهند. به نظر می رسد که مقامات آمریکا هنوز در دوران گذشته زندگی می کنند که تهدید دیگران بخشی از گفتمان دیپلماتیک بود.

ایران بارها و بارها گفته است که قصد ساخت بمب هسته ای را ندارد. رهبران دینی ایران استفاده از سلاح های هسته ای را حرام اعلام کرده اند. ایران هیچگاه به همسایگان خود حمله نکرده است. ولی متأسفانه بسیاری عمداً و دانسته تصمیم گرفته اند که به آنچه دولت ایران می گوید گوش ندهند.

باید اضافه کنم که روابط ایران و هند مانند همیشه قوی و مستحکم است و تحت تأثیر مداخله هیچ کشور ثالثی قرار نخواهد گرفت. به علاوه، روابط دوجانبه بین این دو کشور به نفع مردم منطقه و جهان می باشد. دشمنان این رابطه در طرح های شنیع خود موفق نخواهند شد.

http://www.hindustantimes.com/editorial-views-on/Edits/We-ll-not-slip-on-the-oil/Article1-689225.aspx

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران