گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مطالعات هند

دانشکده مطالعات جهان

موسسه مطالعات آمریکای شمالی و اروپا در سال ۱۳۸۳ با هدف تربیت نیروهای متخصص برای بخش‌های دولتی، عمومی و خصوصی در داخل و خارج از کشور تاسیس شد و پس از جذب دانشجو در چهار رشته و تدوین برنامه برای رشته‌های جدید، در بهمن سال ۱۳۸۷ و در ادامه مطالعات کشوری "دانشکده مطالعات جهان" به تصویب هیات رئیسه‌ی دانشگاه تهران رسید.

اکنون دانشکده مطالعات جهان از یک سو در مقطع تحصیلات تکمیلی در رشته‌های مختلف کشوری دانشجو می‌پذیرد و از سوی دیگر زمینه را برای پژوهش در حوزه‌های گوناگون فرهنگ، سیاست، جامعه، اقتصاد، رسانه‌ها و ... کشورهای مورد مطالعه فراهم می‌سازد. 

گرچه دانشکده به نحوی تازه تاسیس است، اما از همین بدو امر استوار و مصمم قدم در راه نهاده است و با راه اندازی و پذیرش دانشجو در شش رشته مطالعات آمریکای شمالی، مطالعات بریتانیا، مطالعات روسیه، مطالعات فرانسه، مطالعات آمریکای لاتین و مطالعات هند و نیز با عزم بر تداوم، گسترش و افزایش رشته‌های جدید مطالعات کشوری، این راه را برای همیشه با چراغ دانش و نیروی پویش ادامه خواهد داد. به گونه‌ای که با همکاری پژوهشکده‌ مطالعات فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری  تا کنون ۲۰ رشته  تدوین شده است. 

رشته مطالعات هند

تاریخ روابط ایران و هند به بیش از قرن‌ها می‌رسد‌. روابط ایران و هند تحت تاثیر شرایط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دستخوش تحولات بسیاری شده‌، اما در هر شرایطی‌، دو کشور برای این روابط احترام ویژه‌ای قائل بوده‌اند. مطالعات هند و هندشناسی با ایجاد بستر مناسبی جهت معرفی و آگاهی یافتن از تاریخ‌، تمدن‌، نظام سیاسی‌، ساختار اجتماعی و فرهنگی این کشور می‌تواند شرایط لازم جهت تحقق پژوهش‌ها و مطالعات بیشتر را در این زمینه فراهم سازد.

رشته مطالعات هند طبیعت میان رشته‌ای دارد و بر همین اساس از حوزه‌های مختلف علوم انسانی در طراحی این رشته استفاده شده است‌. این رشته به منظور تربیت نیروی انسانی متخصص در سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی‌، اجتماعی و سیاسی‌، ملی و بین المللی کشور اعم از سازمان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی که در زمینه‌های اجرایی و تحقیقاتی و آموزشی فعالیت می‌کنند و تقویت و گسترش مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی‌، اجتماعی و سیاسی در حوزه هند تدوین گردیده است. ریاست گروه آموزشی مطالعات هند بر عهده خانم دکتر حشمت سادات معینی فر می باشد.

 

لطفاً برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت دانشکده مراجعه کنید:

http://fws.ut.ac.ir/rtl/Groups.aspx?Ind=-1&Id=107&LanId=1

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران