گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
بخش سياسي

چکیده تاریخ روابط دیرینه ایران و هند

در سخنان بزرگان و سیاستمداران دو کشور

"در دنیا کمتر مردمی هستند که از نظر نژادی و در طول تاریخ به اندازه مردم هند و ایران به هم نزدیک بوده باشند".

"در بین همه اقوام و نژادهایی که با زندگی و فرهنگ هند در تماس بوده و نفوذ داشته اند، قدیمی ترین و پایدارترین آنها ایرانی ها  هستند".

"زبان فارسی، همانند زبان فرانسوی در اروپا، زبان مردم فرهیخته در مناطق گسترده ای از آسیا بود و هنر و فرهنگ ایران از قسطنطنیه در غرب تا کرانه کویر گوبی در شرق گسترش یافته بود. نفوذ ایران در هند استمرار داشت و در دوره حکومت افغان ها و مغولها در هند، زبان درباری هند، فارسی بوده است. این امر تا زمان آغاز دوره حکومت بریتانیا ادامه یافت. کلیه زبان های هندی مدرن مملو از کلمات فارسی است".

جواهر لعل نهرو، اولین نخست وزیر هند، در کتاب کشف هند

 

"من ایرانی هستم و نیاكانم از این سرزمین به هندوستان مهاجرت كردند و مسرورم كه به وطن اجداد خود آمده‌ام و علت این همه محبت به من همین وحدت نژادی و فرهنگی است و سبب مسافرت من با وجود كهولت و ضعف مزاج و مشكلات سفر همین یگانگی و عواطفی است كه من به ایران دارم نه چیز دیگر".

رابیندرا نات تاگور در سخنرانی خود در اولین سفرش به ایران در سال ۱۳۱۱ هجری شمسی، به نقل از کتاب شناخت‌نامه رابيندرانات تاگور، انتشارات كتاب نشر نيكا

 

"هند و ایران بیش از بیست و پنج قرن دارای ارتباط فکری و معنوی بوده اند. ما از یک خاستگاه هستیم...ما با مجموعه ای از آرمان ها به یکدیگر پیوند خورده ایم. این پیوند پایدار تر از هر گونه ائتلاف یا قرارداد اقتصادی یا نظامی است. آرزوی قلبی من این است که روابط ما در سالهای آتی قوی تر و نزدیک تر و پیوند ما مستحکم تر گردد".

اس. راداکریشنان، رئیس جمهور وقت جمهوری هند،  12 آوریل 1965

 

"اغلب کسانی که به فهرست‏های اسامی جغرافیایی رجوع میکنند در میان نام دو کشور نزدیکی و خویشاوندی مخصوصی می‏بینند و آن نام ایران و هندوستان است.در حقیقت این دو کشور نه تنها روابط نژادی و جغرافیایی دارند بلکه در میان آنها استوارترین روابط فرهنگی هم‏ برقرار است که به آغاز تاریخشان میرسد. امروز همه مطالعات جدی که دربارهء منشأ نژاد آریایی میکنند باین نکته منتهی‏ می‏شود که آریاهای ایرانی و هندی که دو شعبه بزرک این نژاد پرافتخار را فراهم می‏کنند در آغاز تمدن خود با یکدیگر زیسته‏ اند".

بخشی از مقاله آقای سعید نفیسی در کتابی که به مناسبت شصت و یکمین سال تولد جواهر لعل نهرو چاپ شده است. منبع: پایگاه اینترنتی مجلات تخصصی نور

 

"رابطه هند و ایران یک رابطه تاریخی است. اشتراکات فرهنگی و تمدنی زیادی این دو کشور را به هم مرتبط کرده است. ادبیات، هنر، آداب و رسوم و رفتارهای اجتماعی، اندیشه ها و همچنین ذائقه و احساسات مردم ایران بسیار شبیه مردم هند است. روابط ما ریشه در تاریخ دارد. مردم ایران وقتی با برادران هندی خود هستند بسیار احساس راحتی می کنند. ما قرابت و خویشاوندی زیادی با مردم هند داریم".

جناب آقای محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور محترم ایران، در مصاحبه با روزنامه هندو مورخ دهم آگوست 2006 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران